Tahin Hakkında

Tahin, hammaddesi olan susamın tuzlu suda bekletilerek kabuklarından ayrılması ve kavrulup ezilmesi ile elde edilen şifalı bir besindir. Lübnan ve Filistin mutfaklarında sıkça kullanılan tahin, ülkemizde de çeşitli şekillerde ve sevilerek tüketilmektedir. Susam, yağ ve protein açısından zengin içerikli bir besin olduğundan tahin de aynı özellikleri göstermektedir. Bu yazımızda size tahinin yapılışı, faydaları ve zararları olmak üzere tüm ayrıntılarından bahsedeceğiz.Özellikle kahvaltı öğünlerinin vazgeçilmezlerinden biri olarak kış aylarında tüketildiğinde hastalıklara karşı korunmak tahin ile mümkün olmaktadır. Yoğun tadından dolayı tek başına çok fazla tercih edilmeyen bir besin olarak, pekmez ve bal gibi besleyici yiyeceklerle karıştırılarak yenir. Tahin helvası ise, tahinden yapılan ve yine oldukça çok sevilen yiyecekler arasındadır.

 

Tahinin Kullanım Alanları ?


Son derece faydalı olan tahin birçok şekilde tüketilmesi mümkün olan bir yiyecektir. En çok tahin helvası olarak tüketilen besin, pekmez ile buluştuğunda ise besleyiciliği daha da artmaktadır. Sadece Türk mutfağında değil, dünya mutfaklarında benimsenmiş bir besin maddesi olarak değişik şekillerde kullanım alanına sahiptir.

Birçok ülkede et ve sebzelerin kızartılması aşamasında kullanılırken, Çin’de doğum yapmış kadınların doğum sonrası çabuk toparlanmaları amacıyla tercih edilmektedir. Hindistan’da ise; tahin ile yüz masajı yapılmakta ve bu işlemin vücut sıcaklığını düşürücü etkisinin olduğuna inanılmaktadır.

Ülkemizde ise tahinin geleneksel kullanım şekli pekmez iledir. Tahin ile pekmez her yaştaki insan için iyi bir enerji kaynağı niteliğindedir. Bu sebeple tahini sadece kahvaltı besini olarak sınırlamayıp, pek çok salata ve yemeklerde de kullanarak yararlarından daha çok istifade etmeyi mümkün hale getirebiliriz.


 

Tahinin Faydaları ?

Pek çok kişinin severek tükettiği tahin, içerdiği vitaminler sayesinde bağışıklığı güçlendirici bir vitamin deposudur. Hücrelerin doğal yapılarını koruma özelliğine sahip olan tahin, açık yaraların da çabuk iyileşmelerini sağlamaktadır.

Kanserden korunmak için uzmanlar tahin tüketilmesini önermektedir. Ayrıca kalp ve damar sağlığına katkısı büyük olan tahin ile parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür. Gözlerin görme gücünü artıran tahin, vücuttaki pek çok zararlı toksin ve maddenin de atılmasına olanak sağlar.

E vitamini bakımından en zengin yiyeceklerden biri olan tahin, vücut sağlığı için olması gereken tüm özellikleri taşımaktadır. Vücut için enerji kaynağı niteliğinde olan E vitamini sayesinde enerjik bir bünyeye sahip olmak mümkündür. Yeni doğum yapmış olan kadınların sütünü artırıcı özelliği vardır. Kolesterol değeri sıfır olan tahin, mide sorunlarını azaltırken, geç sindirilmesi ile de uzun zaman tok olmayı sağlar.